Aile Danışmanlığı | Dolunay ÖZBAŞ | Yaşam Koçluğu ve Danışmanlık

Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı Resim

Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı Konuları Nelerdir?

 

Aile danışmanlığı; sorun, çatışma, genel süreç değerlendirmesi ve çeşitli davranışlar için uzman bakış açısını yansıtır. Aile bireyleri, danışan pozisyonunda danışmanlık almak ya da genel durumu tespit etmek isteyebilir. Peki aile danışmanı hangi konular dahilinde bireylere yardımcı olur?

 

 Genel olarak bir aile danışmanı aşağıdaki konularla ilgili danışana yol gösterir:

 

·        Ebeveynlik Sorunları

·        Ergenlik ve Gençlik Psikolojisi

·        Aile İçi İletişimsizlik

·        Aile Bireyinin Kaybı- Yas Süreci

·        Kardeşler Arası Geçimsizlik ve Sorunlar

·        Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

·        Çift- Evlilik ilişkileri

·        Boşanma, Ayrılık Süreci

·        Travma

·        Aile İçindeki Değişimler, Gelişmeler ve Önemli Yaşam Geçişler

 

Aile Danışmanı, yukarıdaki sorunlara ve durumlara ek olarak ailenin yaşam dinamiklerinden kaynaklı her tür soruna göz atabilir. Bu süreçte travmadan kaynaklı sorunlar ile ciddi psikolojik rahatsızlıklar için alanındaki uzmanları önerebilir,yönlendirebilir. Görüşmelere tüm aile üyeleri katılabileceği gibi danışmanın kararıyla ayrı ayrı görüşme de yapılabilir.

 

Aile Danışmanını yalnızca sorun merkezli görmemelidir. Maalesef evlilik ve ebeveynlik sürecinde pek çok birey, süreci yönetmekte isteksiz bir tavır takınır. Mevcut değişimler ve sorunlar göz ardı edilir. Bu tür durumları da en çok ebeveynlik ve evlilik sürecinde görürüz. İhmal edilen ebeveynlik sorumluluğu; aile içinde iletişimsizlik, çatışma, uyum sorunları ve geçimsizliğe sebep olabilir.

 

Çiftler, ebeveyn olma fikrine alışamayabilir veya tam tersi ebeveynlik ile ilgili beceriler edinmek isteyebilir. Bu süreçte yardım almak ve destek görmek, en çok bireyleri memnun eder. Bir sorun varsa ya da güçlü bir değişim gerçekleşecekse neden ruh hâlinizi de bu süreçten bağımsız göresiniz ki? Her insanın tek başına çözemeyeceği sorunları olabilir ve işin içinde aile olduğu zaman durum daha da derinleşebilir. Danışmanlık alarak durumu aşabilmek, kendi ruh sağlığınızın da olumlu yönde ilerlemesine katkı sunacaktır.

Aile Danışmanlık Hizmetinin Faydaları Nelerdir?

 

Genel olarak uzman bir psiko-sosyal destek, yaşadığınız zorlayıcı süreci atlatmanızı sağlar. Aile danışmanlık hizmeti ise bireylerin birbirleriyle olan etkileşim ve iletişim sürecinde yaşanan problemlere yönelik yardımı içerir.

Aile arasında yaşanan ve yaygınlaşan gerilimlerin çözümünde aile danışmanı yardımcı olmaktadır. Bireyin kendi içsel süreçleri de aile ilişkilerinden ve bireylerinden etkilenebilir. Dolayısıyla anksiyete, travma sonrası stres bozukluğu ve özgüven kaybı gibi sorunların kökeni, çocukluğa ve oradan da aileye uzanabilir.

 

Psiko-sosyal gelişim için önemli bir kaynak olan aile, doğrudan aile bireyini etkisi altına alır. Aile içindeki tüm durumlar, tüm aile bireylerini etkilemese bile bir kişiyi etkileyecektir. Dolayısıyla tüm danışmanlık hizmetleri, o kişinin ruh hâlini iyi yönde geliştirmek için vardır. İnsanların oluşturduğu bir kurum olarak aile de onarılmaya ihtiyaç duyar ve danışmanlık hizmeti de aile bireylerinin de iyi olma ihtiyacına yanıt verir.